Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Projekty


  PROGRAM DLA SZKÓŁ.  SZKLANKA MLEKA
     ELEKTROŚMIECI

MAŁE DZIECI - DUŻE SZANSE


OTWORZYĆ ŚWIAT


Aktualnie online

ˇ Gości online: 2

ˇ Użytkowników online: 0

ˇ Łącznie użytkowników: 45
ˇ Najnowszy użytkownik: AndrzejPn

Dzień Ziemi

W tym roku już po raz 38 na świecie i 18 w Polsce odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi. 22 kwietnia ponad 200 mln osób z 140 krajów wzięło udział tej corocznej, organizowanej wiosną, imprezie, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem "Ziemia odzyskana".

Każdego roku tematyka Dnia Ziemi poświęcona jest innemu problemowi. Do tej pory obejmowała takie zagadnienia, jak czysta woda i energia, ochrona drzew i lasów tropikalnych, czyste powietrze oraz ochrona ptaków. Jednak niezależnie od tematu przewodniego co roku organizowana jest akcja "Drzewko za makulaturę" - swoista tradycja obchodów.

Aby uczcić obchody tej akcji w naszej szkole klasa V przygotowała wraz z nauczycielem przyrody przedstawienie ekologiczne pt: „Zostawcie nam czysty kawałek chleba”.

Na początku został odczytany fragment z Biblii Tysiąclecia dotyczący opisu stworzenia świata, w dalszej części uczniowie przedstawili w wierszach i prozie aktualny stan naszego środowiska i przykłady nieprawidłowego zachowania się w lesie, w parku, w stosunku do zwierząt itp. Na końcu przedstawienia głos zabrał Święty Franciszek z Asyżu – patron ekologów. Przekazał on całej społeczności uczniowskiej prawidłowe wzorce do naśladowania, namawiał do zamiany motoru na rower, zdobywania energii za pomocą wiatraka, domagał się ukarania wysoką grzywna tych co wypalają łąki, ścinają bezkarnie drzewa, a Ci, którzy sprawiają cierpienie zwierzętom powinni pójść spać bez kolacji. Zdaje sobie jednak sprawę, że wiele tych rzeczy jest nierealnych i mogą pozostać tylko w Jego sferze marzeń… Ale razem możemy zmienić ten stan rzeczy.
Kilka dni wcześniej odbył się szkolny konkurs przyrodniczy, w którym udział wzięli uczniowie całej szkoły. Klasy I-III miały swój test do rozwiązania zawierający 18 zadań. A oto zwycięzcy z poszczególnych klas:

I klasa-Karolina Miszke 16/18
II klasa-Dominik Moritz 18/18
III klasa-Piotr Gabor 14,5/18

Klasy starsze IV-VI rozwiązywały test dostosowany do przerobionych treści przyrodniczych. Oto zwycięzcy z poszczególnych klas:
IV klasa-Sandra Faber 13/18
V klasa-Dominik Glinka 14/16
VI klasa-Dominika Rzonsa 15/18

Akcje tego typu nie powinny być akcjami jednorazowymi, dlatego już po raz kolejny patronat nad przebiegiem tego święta w szkole objął nauczyciel przyrody z wybraną klasą.

Jolanta Jaszczułt

Wygenerowano w sekund: 0.13
18,630,576 unikalne wizyty