Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Projekty


  PROGRAM DLA SZKÓŁ.  SZKLANKA MLEKA
     ELEKTROŚMIECI

MAŁE DZIECI - DUŻE SZANSE


OTWORZYĆ ŚWIAT


Aktualnie online

ˇ Gości online: 1

ˇ Użytkowników online: 0

ˇ Łącznie użytkowników: 45
ˇ Najnowszy użytkownik: AndrzejPn

Warsztaty malowania porcelany
Uczniowie SPSP w Steblowie w ramach projektu Potencjał Operacyjny Kapitał Ludzki finansowanego przez Unię europejską kontynuują realizację projektu „Otworzyć świat”. Tym razem w piątkowe popołudnia i soboty spotkali się, aby zgłębić tajniki sztuki malowania porcelany . Pomagała im w tym mistrzyni rękodzieła ludowego Pani Grażyna Czekała, która już od 30 lat zajmuje się zdobieniem jaj, malowaniem bibelotów. Jak przekonali się amatorzy poznania tej sztuki, upiększanie filiżanek czy talerzyków to niezwykle żmudna praca, aczkolwiek bardzo wdzięczna. Chociaż sklepy oferują piękne serwisy kawowe to jednak herbata pita z własnoręcznie ozdobionej filiżanki smakuje wyśmienicie.

Oczywiście zanim porcelana trafi na nasze stoły, musi być wypalona w specjalnym piecu. W związku z tym 29 maja w piątek uczniowie oraz steblowianie w ramach projektu udali się do Tułowicach gdzie własnoręcznie przez nich zdobiona porcelana została poddana procesowi wypalania. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia na terenie starego Zakładu Ceramiki specjalnych pomieszczeń w których eksponowano wzornictwo jeszcze sprzed czasów II wojny światowej.

Niewątpliwym atutem spotkań jest również fakt, że na wsi coś się dzieje. Kolejny raz młodzi ludzie zamiast siedzieć przed telewizorem czy ekranem komputera wybrali ciekawy sposób spędzania wolnego czasu z rówieśnikami i przedstawicielami starszego pokolenia.

Grażyna Szampera

Wygenerowano w sekund: 0.09
20,332,813 unikalne wizyty