Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Projekty


  PROGRAM DLA SZKÓŁ.  SZKLANKA MLEKA
     ELEKTROŚMIECI

MAŁE DZIECI - DUŻE SZANSE


OTWORZYĆ ŚWIAT


Aktualnie online

ˇ Gości online: 1

ˇ Użytkowników online: 0

ˇ Łącznie użytkowników: 45
ˇ Najnowszy użytkownik: AndrzejPn

Warsztaty korony dożynkowejDożynkowe tradycje w Steblowie

         Jednym z założeń projektu unijnego „Otworzyć świat” jest kultywowanie tradycji ludowych. Mieszkańcy Steblowa ci starsi i ci najmłodsi , uczestnicząc w realizacji projektu zdobyli barwne kroszonki , malowali porcelanę , a ostatnio pracowali nad tworzeniem korony dożynkowej. Prace rozpoczęły się już w lipcu – należało zebrać kłosy, ziarna, wykonać metalową konstrukcję. Tę ostatnią pomagał przygotować sołtys Steblowa, wyznaczając odpowiednie osoby z wioski do przygotowania metalowej konstrukcji. Chociaż wakacje i sezon urlopowy były w pełni , to jednak dorośli steblowianie i młodzież szkolna zmobilizowali się i połączyli w pracy nad koroną żniwną.
       Wspólne spotkania stały się okazją do rozmów o tym, jak kiedyś wyglądały żniwa, jak ciężka była praca rolnika. Spotkania- niemal codziennie stanowiły poglądową relację historii wsi a także pozwoliły uczestniczyć w dziele tworzenia korony.
       Dzieci i młodzież steblowska pracowała pod kierunkiem Pani Glinki oraz P. Beaty Friedla , ale korzystały też z rad i pomysłowości starszych mieszkańców wsi , które od lat angażują się w prace nad koronami.
       13 IX podczas gminnych dożynek w Kórnicy SPSP w Steblowie zaprezentowała poza konkursem swoją koronę. Jury konkursowe przyznało im wyróżnienie, doceniając ich pracę i piękno dożynkowej korony.
[G.Szampera]
Wygenerowano w sekund: 0.08
18,930,535 unikalne wizyty